Fejléc képSzövegdoboz: KEZDŐLAP
Bernáth Aurél SzalagcímIskolaMűvelődési HázÖnkormányzatBernáth AurélÓvodaISKOLABEMUTATKOZÁSÓVODATELEPÜLÉSMŰVELŐDÉSI HÁZBemutatkozás, Bernáth ÁMKSzövegdoboz: Iskolánk
Szövegdoboz: Pedagógiai programunk

Házirend

Szövegdoboz: A tanév rendje
Szövegdoboz: Alapítvány

Házirend

Szövegdoboz: Programok, rendezvények
Szövegdoboz: Fotógaléria
Szövegdoboz: Osztályképek
Szövegdoboz: Aktuális
Szövegdoboz: III. rész: A tanuló jogai

	A tanuló jogait és kötelességeit egymással összefüggésbe hozni nem lehet, azok rá külön-külön érvényesek.
A tanuló jogai
Az alapvető jogokat az 1993. évi LXXIX törvény a közoktatásról 10-11. §-a fogalmazza meg, Házirendünkben azokat megismételni nem kívánjuk. 
Jelen jogok a tanuló jogainak helyi szintű szabályozását mutatják be:

A tanuló joga, hogy személyiségét, emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsák, vele szemben fizikai és lelki erőszakot, testi fenyítést ne alkalmazzanak, kínzásnak, kegyetlen, embertelen, megalázó büntetésnek vagy bánásmódnak ne vessék alá. Ha a tanuló úgy érzi, hogy erkölcsi mivoltában megsértették, segítségért fordulhat osztályfőnökéhez, a diákönkormányzathoz, az iskola igazgatójához, illetve írásban panaszt tehet az iskola igazgatójánál, és a törvényben meghatározottak szerint kérheti az őt ért sérelem orvoslását.
A Közoktatási törvény rendelkezései alapján alanyi jogon választhat, illetve választható a különböző szintű és hatáskörű diákközösségekbe, úgy mint diákönkormányzat, osztály-diákbizottság, diákkörök tagsága és vezető testülete. A választás részletes szabályait a diákönkormányzat szervezeti és működési szabályzata tartalmazza.
A diákokat érintő kérdésekben véleményt nyilváníthat, amelyet a Diákönkormányzatnak továbbíthat az osztályok diákbizottságai tagjain keresztül.
A 3. pontban továbbított véleményt, amennyiben az az egész iskola diákságát, illetve több osztályt közösen érint, a Diákönkormányzat tárgyalja, és 20 napon belül a véleménynyilvánítónak visszajelzést tesz.
A tanulót nem érheti hátrány lelkiismereti meggyőződése miatt. Ha a tanuló úgy érzi, hogy e jogában megsértették, segítségért fordulhat osztályfőnökéhez, a diákönkormányzathoz, az iskola igazgatójához, illetve írásban panaszt tehet az iskola igazgatójánál, és a törvényben meghatározottak szerint kérheti az őt ért sérelem orvoslását az iskola fenntartójánál.
Ha a tanulót az iskolai tanulmányai folytatásával összefüggésben kár éri, az iskolától kérheti a kár megtérítését. Nem kell megtéríteni a kárt, ha azt a tanuló elháríthatatlan magatartása okozta, vagy ha a kárt az iskola működési körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő, valamint ha olyan dologban következett be kár, amelynek behozatalát jelen házirend megtiltotta ugyan, de a tanuló mégis behozta azt. A kárigényeket írásban kell benyújtani az iskola titkárságán, amiben meg kell jelölni a káresemény pontos idejét, helyét, körülményeit, a kért kártérítés összegét forintban megjelölve, indoklással ellátva.
A tanulónak joga, hogy ellene kollektív büntetéseket ne alkalmazzanak, azaz más(ok) viselkedése, magatartása miatt őt hátrány ne érje.
A tanulónak joga, hogy a tanulmányi munkához a tanítási órán kívül is segítséget kapjon (korrepetálás, szakköri foglalkozás stb.). Ilyen irányú igényét az osztályfőnökének kell jeleznie, aki 10 munkanapon belül tájékoztatja a tanulót a lehetőségekről.
Részt vehet az iskola kulturális, sport, szakköri, önképzőköri munkájában, tanulmányi versenyeken és pályázatokon, az iskola és más szervek által szervezett tehetséggondozó tréningeken. Ezen jog megvonása fegyelmi büntetés illetve fegyelmező intézkedés eszköze nem lehet.
A tanórán kívüli foglalkozásokra a tanév első két hetében lehet jelentkezni a meghirdetett feltételek szerint. A tanórán kívüli foglalkozások meghirdetése az iskola igazgatóhelyettesének feladata, a jelentkezéseket az osztályfőnöknek kell leadni.
Joga napközis és tanulószobai foglalkozásokon részt venni. Beiratkozáskor a szülő kérheti gyermeke felvételét a csoportokba történő elhelyezésre. A további tanévekben ezt megerősítenie nem kell. Kilépésre, a szülőnek, gondviselőnek az igazgatóhoz írásban benyújtott kérvénye alapján van mód. Újbóli felvételi kérelmet szintén írásban kell benyújtani.
A tanulónak joga, hogy kérje átvételét másik napközis tanulócsoportba. Átvételi tárgyú írásbeli kérvényét a tanév folyamán bármikor benyújthatja az iskola igazgatójához, aki a szükséges egyeztetéseket elvégzi, majd 30 napon belül tájékoztatja a tanulót kérvénye elbírálásának eredményéről.
A tanulónak joga, hogy levelezéshez való jogát tiszteletben tartsák. Névre szóló és az iskolába érkező postai küldeményeit az iskola titkárságán veheti át, azt az iskola nem bontja fel és nem iktatja. A küldemény érkezéséről az osztályfőnöke tájékoztatja öt.
A tanulónak joga, hogy kérje érdemjegyeinek felülvizsgálatát abban az esetben, ha azt törvénysértő módon, vagy nem az iskola pedagógiai programjában lefektetett tárgyi törzsanyag és osztályozási elvek alapján állapították meg. Ilyen irányú kérvényét írásban az iskola igazgatójához kell benyújtania.
Igénybe veheti az iskola könyvtárát, más kulturális szolgáltatásait, számítógépes termét, az iskola sportfelszereléseit és létesítményeit térítésmentesen használja. Az egyes létesítmények nyitvatartási ideje és használatuk, igénybevételük szabályai a létesítmények ajtajára, illetve falára van kifüggesztve.
Jogszabályokban, illetve helyi szintű szabályokban meghatározott módon és mértékben szociális juttatásokban részesülhet.
A Magyar Köztársaság Alkotmánya (1949. évi XX. törvény) és a Közoktatási törvény (1993. évi LXXIX. törvény) alapján joga van bármely, a szülője által engedélyezett iskolán kívüli tevékenységhez.
Kiemelkedő tanulmányi és egyéb munkájáért, közösségi tevékenységéért dicséretben, jutalomban részesülhet. A dicséretek és jutalmazások szabályait az iskola Szervezeti és Működési Szabályzata tartalmazza.
A tanulónak joga, hogy hit- és vallásoktatásban részesüljön, melyet az iskola tanórán kívüli foglalkozás keretében biztosít a tanulóknak. Ilyen irányú igényüket a tanulóknak a tanév elején, szeptember 15-ig kell jelezniük az iskola vezetőségénél.
A tanulónak joga, hogy rendszeres egészségügyi felügyeletben és ellátásban részesüljön. Ennek megfelelően jelentkezhet az iskolaorvosnál vizsgálatra, illetve tanácsadásra, valamint rendszeres időközönként az iskola által szervezett kötelező szűrővizsgálaton vehet részt. A szűrővizsgálatok időpontjáról és tárgyáról az osztályfőnök előre tájékoztatja a tanulót. A szűrővizsgálatokon való részvétel kötelező.
A tanulónak joga megismerni az őt érintő összes jogszabályt, jogi normát. A szabályozások megismertetése az osztályfőnök feladata, amelyet a Diákönkormányzat bevonásával teljesít. Félévente egy osztályfőnöki óra témája a tanulókat érintő jogi szabályozások, azok esetleges változásai. Jelen tájékoztatón az osztályok diákönkormányzati képviselői felszólalnak, a Diákönkormányzat munkáját és feladatait ismertetik.
A tanulónak joga, hogy az iskola vezetőségéhez, a diákönkormányzathoz, forduljon kérdésével, javaslatával, véleményével. Javaslataira 30 napon belül érdemi választ kell kapnia az illetékes személytől, szervtől.
A tanulónak joga, hogy adatait az iskola biztonságos körülmények között kezelje, tárolja. A tanuló az iskola igazgatójától írásban kérhet felvilágosítást arról, hogy az iskola - mint adatkezelő szerv - milyen, a személyes adatok biztonságáról szóló törvényben meghatározott nyilvános, személyes, különleges adatokat kezel a tanulóról. Ezzel összefüggésben a tanuló osztályfőnökén keresztül betekinthet az osztálynaplóba, és felvilágosítást kérhet érdemjegyeiről.
A tanulónak joga, hogy egy tanítási napon csak kettő témazáró dolgozatot kell írnia, amelynek időpontját minimum egy héttel előbb tudnia kell. Amennyiben ez nem történik meg, az osztály diákönkormányzati képviselője az igazgatóhoz fordulhat. A pedagógus dolgozatíratási szándékát köteles a naplóban előre jelezni (a „tanítási óra anyaga” elnevezésű táblázatcellába ceruzával előre jelzi, pl.: dolgozat). Az osztály diákönkormányzati képviselője nyilvántartást vezet a kitűzött dolgozatokról, és köteles a szaktanárnak jelenteni, ha az adott napra már más dolgozatot is kitűztek.
Felelettel egyenértékű dolgozat tetszőleges számban íratható.
Kijavított dolgozatait annak beszedésétől számított maximum három héten belül kijavítva és értékelve megtekintheti, a témazáró dolgozatot kivéve hazaviheti. Amennyiben ez nem történik meg, az igazgatóhoz fordulhat. Ha a dolgozatát a pedagógus hibájából csak az értékelési határidő lejárta után láthatja, jogosult eldönteni, hogy az érdemjegyet beírják a naplóba vagy sem.
Az osztályozó naplóba történő bejegyzésekről folyamatosan értesülhet. Jelen információ semmilyen körülmények között nem tagadható meg, nem tartható vissza
A tanulónak joga, hogy - a hatályos jogszabályok figyelembevételével- független vizsgabizottság előtt adjon számot tudásáról. Az ilyen típusú kérelmét a tanulónak írásban, a tanév, illetve a félév vége előtt legalább 30 nappal korábban kell benyújtania az iskola igazgatójához, aki továbbítja kérelmét az illetékes szervhez.
A tanulónak joga, hogy nemzeti és etnikai hovatartozásának megfelelő oktatásban részesüljön. Ennek érdekében az iskola tanórán kívüli foglalkozások vagy kötelező tanórai csoportbontás keretében biztosítja a tanulónak e joga érvényesülését. E foglalkozásokra a tanév elején, legkésőbb szeptember 15-ig írásban kell jelentkezni.
A tanulónak joga, hogy jogai megsértése esetén - a jogszabályban meghatározottak szerint - panaszt nyújtson be az iskola igazgatójához, valamint törvényességi kérelmet nyújtson be a fenntartó szervhez, érdeksérelem esetén eljárást indítson, és igénybe vegye a nyilvánosságot. A tanulót az ilyen eljárás megindítása miatt retorzió nem érheti, őt a közérdekű bejelentőnek kijáró védelem illeti meg.
A tanulónak joga, hogy részben vagy egészben kérje felmentését a tanórák látogatása, illetve az értékelés alól. Az erre vonatkozó írásos kérvényét indoklással együtt az osztályfőnökéhez kell benyújtania, melynek eredményéről az osztályfőnöke 10 munkanapon belül tájékoztatja a tanulót.
A tanulónak joga, hogy az iskola pedagógiai programjában meghatározott kötelező és választható tárgyak teljesítéséhez tankönyv-támogatási segélyt kérjen. Az erre vonatkozó kérvényeket a tanév elején, legkésőbb szeptember 15-ig lehet leadni a szükséges formanyomtatvány kitöltésével együtt az osztályfőnöknél.