Pedagógiai programunk |
Pedagógiai Programunk |
A tanulói jogviszony
Belépés:
Az óvodába és az iskolába felvétel, vagy átvétel útján lehet bejutni, amely jelentkezés alapján történik. A felvételről és az átvételről az intézmény vezetője dönt.
a. Felvétel az óvodába:
Az óvodába minden olyan gyermeket felveszünk, aki a 3. életévét betöltötte. A szülő gyermeke óvodai felvételét bármikor kérheti. Az újonnan érkező gyermek felvétele folyamatosan történik. A felvételt csak hely hiányában tagadjuk meg, szem előtt tartva, hogy az ötödik életévüket betöltők „óvodakötelesek”!
b. Az első osztályba történő felvétel:
Az első osztályosok beiratkozására a jogszabályban meghatározott időben van lehetőség. A felvételük feltételeit a közoktatásról szóló törvényben leírtak határozzák meg. Beírásuk a bemutatott okiratok ( a gyermek születési anyakönyvi kivonata, az óvoda véleménye ) révén történik meg, és így kerülnek a "Tanulók nyilvántartó könyvébe". Az általános tagozatra való bekerülés nincs feltételhez kötve, még a beiskolázási körzethez sem. A speciális tagozatra kerülést a Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottság vizsgálati eredménye előzi meg. A felterjesztést vagy az óvoda, vagy pedig a Nevelési Tanácsadó kezdeményezi.
c. Átvétel másik iskolából:
A tanuló, a szülő szabad iskolaválasztása jogán, bármikor átiratkozhat iskolánkba. A bizonyítvánnyal rendelkező tanulót az iskola következő évfolyamába különbözeti vizsga nélkül vesszük fel. A tanév közben iskolát változtató tanulót az elbocsátó iskola igazgatójának igazolása alapján a megfelelő évfolyamba soroljuk. Az átiratkozás során hivatalosan megkérjük a tanuló addig szerzett osztályzatait, dolgozatait, bizonyítványát. Ha a tanuló iskolájának pedagógiai programja lényegesen eltér iskolánkétól - pl. nem tanulta tantárgyunkat -, a tanuló az évfolyam tantárgyi követelményeiből a tantárgy jellegének megfelelően szóbeli, írásbeli (illetve mindkettő) különbözeti, vagy osztályozó vizsgát tesz. A vizsgához felzárkóztató segítséget nyújtunk! A vizsga letételére szükség esetén egy tanév türelmi időt biztosítunk. A vizsga jellegéről, módjáról, időpontjáról az intézményvezetés a szülőt az átvételkor írásban értesíti.
d. Felvétel külföldi bizonyítvány alapján:
Külföldi iskolai bizonyítvánnyal rendelkező tanulót, ha anyanyelve magyar, az iskola megfelelő évfolyamára vesszük fel, szükség esetén különbözeti, osztályozó vizsga letételére kötelezzük. A vizsgával kapcsolatos eljárási szabályok megegyeznek az előző, c. pontban leírtakkal. Azonban ha a tanuló nem beszéli a magyar nyelvet, akkor az iskola igazgatója abba az évfolyamba veszi fel, melyről a tanulónak hazájában bizonyítványa van. A tanév végén a tanuló továbbhaladásáról a tantestület dönt: a tanuló osztályozó vizsgát tehet. Ha a döntés szerint vizsgát nem tehet, illetve annak sikertelensége esetén részére – maximum egy alkalommal iskolalátogatási bizonyítványt állítunk ki. Egyes tantárgyak kötelező tanórai foglalkozásainak részvétele alól a tantestület felmentheti; részére – szükség esetén – felzárkóztató foglalkozásokat biztosítunk.
Továbbhaladás:
a. Általános rendelkezések:
A továbbhaladást az aktív részvételen kívül az érdemjegyek, osztályzatok teszik lehetővé, szakaszhatárai tanévenkéntiek. Az intézményben az iskola felsőbb évfolyamára léphetnek diákjaink, ha az előírt tanulmányi követelményeket legalább elégséges minősítéssel teljesítették. Erről Bizonyítványt kapnak tanulóink. A tanulók értékelésének, ellenőrzésének részletes leírása az V. fejezet 2. részében, valamint a IX. fejezetben, a Tantárgyi programokban olvasható. Az a kiemelkedő tanuló, aki a követelményszintet előbb képes teljesíteni, a közoktatásról szóló törvényben megfogalmazottak szerint, rövidebb idő alatt is előbbre léphet. A tanuló a szülő kérésére, a közoktatásról szóló törvényben meghatározott esetekben, magántanulóként folytathatja tanulmányait. Év végén osztályozó vizsgát köteles tenni. Készségtárgyakból felmentést kap!
b. Rendelkezések a követelmények nem teljesülésekor:
Az 1. osztályban a minimum szintet nem teljesítő tanulók iskolalátogatási bizonyítványt kapnak. Ez nem minősíti a tanulót, így az első évfolyam iskola-előkészítőnek minősül. A lehetőség mindenki számára csak egyszer adott.
Egy elégtelen osztályzat esetén a tanuló javítóvizsgát köteles tenni. Kettő elégtelen osztályzat, vagy 250 óra hiányzás esetén, a nevelőtestület határozata alapján - mely dokumentált -, a tanulót évfolyamismétlésre, vagy javító -, osztályozóvizsga letételére kötelezzük. Három elégtelen osztályzat esetén a tanuló évfolyamot köteles ismételni.
Kilépés az intézményből:
a. Óvodai elhelyezés megszűnése:
Ha az óvodás gyermeket másik óvodába átveszik, a fogadó intézmény visszajelzése alapján megszüntetjük a jogviszonyt.
Az óvodai elhelyezés akkor is megszűnik, ha a gyermek betölti a 7. életévét az adott nevelési évben. Ez esetben természetesen a gyermek tanulói jogviszonyt létesít valamely iskolával.
b. Tanulói jogviszony megszűnése:
Megszűnik a tanuló jogviszonya, az iskolai tanulmányok befejezése előtt, ha őt más iskolába - hasonló, vagy következő iskolafok szerinti - felvették, és beiratkozásáról a visszacsatolás révén tudomást szerzünk. A jogviszony megszűnésének napja a másik iskolába történő beiratkozás dátuma.
A tanulói jogviszony akkor is megszűnik, ha a tanuló már nem tanköteles korú, de tanulmányait még nem fejezte be.
A tanuló jogviszonya a 8. osztály eredményes elvégzésekor is megszűnik. Ez esetben iskolai végzettségét igazoljuk. Ezt az iskola a Bizonyítványban, a Törzslapon és az Osztálynaplóban, valamint a Beírási naplóban dokumentálja.
Megszüntethetjük a tanulói jogviszonyát annak, aki kötelességeit vétkesen és súlyosan megszegte, - vétett a Házirend ellen -, és a fegyelmi határozata alapján másik iskolába kell helyezni.
A továbbtanulók eredményeit, iskolafoktól függetlenül, egy tanév idejéig megkérjük, és azt regisztráljuk, a tapasztalatokat a tanítási-tanulási folyamatra visszacsatoljuk. Az iskolából kikerülők számára intézményünk továbbra is nyitott, a nyújtható segítséget megadjuk, rendezvényeinket látogathatják, azok színvonalát esetleges fellépésükkel színesíthetik. |